Mutlu Sünnet

Anasayfa » Mutlu Sünnet

Sünnet insanlık tarihi boyunca her zaman yapılagelmiş bir uygulamadır. En temelde dini bir uygulama olan sünnet aynı zamanda tıbbi bir operasyondur. Tıbbi açıdan, erkek çocuğun penisinin ucunda doğuştan var olan, idrar çıkış deliğini kapatan ve o alanda mikroorganizmaların hızlı üremesine sebep olan deri parçasının alınması işlemidir.

Son derece ciddi bir cerrahi işlem olan sünnet, mutlaka alanında tecrübeli kişiler tarafından klinik veya hastane ortamlarında yapılmalıdır. Gerek ülkemizde gerekse dünya genelinde sünnet daha çok dini ve alışılagelmiş sebeplerden gerçekleştirilir. Fakat kimi zaman tıbbi bir zorunluluk ya da koruyucu amaçlarla da yapılabilmektedir. Dünya genelinde her 6 erkekten 1’i sünnetlidir ve sünnetin sağlıkla ve cinsel yaşamla da doğrudan alakadar olması yaygınlığının artmasına neden olmaktadır.

Sünnetle alakalı en çok merak edilenlerden birisi sünnet için tavsiye edilen yaşın ne olduğudur. Tıbben sünnetin problem teşkil edeceği bir yaş aralığı yoktur. Teknik olarak her yaşta gerçekleştirilebilir. Fakat sünnet olacak kişinin sadece fiziksel gelişimi değil psikolojik gelişimi de dikkate alınarak sünnet yaşı belirlenmelidir. Bu açıdan cinsel kimliğin oluştuğu ve bilincin henüz gelişmeye başladığı çağ olan iki buçuk yaş ile beş yaş arasında sünnet çok fazla önerilmemektedir. Fakat çocukları psikolojik yönden rahatlatan, eğlenceli bir ortam oluşturan, uzman ekibin görev aldığı operasyonlar bu yaşlarda da rahatlıkla yapılabilmektedir.

cerrahi sunnet fiyatlari 2

Kliniğimizde her yaştan erkeğin sünneti yapılabilmektedir. Operasyonlarımız yeni doğan sünneti, çocuk sünneti, erişkin sünneti olarak hastaların yaşlarına göre detaylandırılmaktadır.

Doğumdan sonraki her süreçte sünnet yapılabilir ve yeni doğan sünneti bebeğin rahatlığı ve iyileşme süreci açısından en çok tavsiye edilendir. Doğumdan sonraki birkaç gün içinde anestezi uygulanmadan operasyon yapılabilmektedir. Birkaç gün içinde yapılmadığı taktirdeyse birinci ayın sonuna kadar lokal anestezi altında gerçekleştirilebilmektedir.

İlk bir aylıkken sünnetin yapılmaması halinde 4-18 ay arasında ya da 4,5-5 yaştan sonra yapılması tavsiye edilmektedir. Güvenilir şartlarda ve ailenin uygun görmesi halindeyse istenilen zaman rahatlıkla operasyon yapılabilmektedir.

Eğer genel sağlık durumu iyi değilse, gömük penis, peygamber sünneti, penil deviasyon gibi anormallikler mevcutsa, enfeksiyon tablosu varsa, bebek ilave bir sistemik hastalığa sahipse, sarılık değerleri yüksekse bütün bunlarla alakalı tedaviler tamamlanmadan sünnet yapılmaz. Sünnet sonrasında gerekli kontroller yapılır ve pansumanlı biçimde bebek evine gönderilir. Aileye günlük bakım tarif edilir ve ortalama 5-7 gün içinde iyileşme gerçekleşir.

Yetişkin sünneti uygulama itibariyle çocuk sünnetine benzer. Fakat operasyon detayları daha fazladır. Lokal anestezi altında yapılan yetişkin sünneti ortalama 30 dakika kadar sürer. Mahremiyet açısından hasta, operasyona sadece doktorun girmesini talep edebilir. Yaklaşık 2 saat sonra hasta yürüyüp araç kullanabilir. En az 4 saat istirahat etmesi önerilir.

Yetişkin sünnetinin ertesi günü kişi çok fazla enerji harcamayacak şekilde normal hayata dönebilir. İlk 3 gün banyo yapmaması gerekir.

Sünnetin Faydaları

Sünnet farklı yöntemlerde yapılabilmektedir. Bunlar arasında en güvenilir ve en yenilikçi olanı cerrahi sünnet olmaktadır. Cerrahi sünnet operasyonunda penisin uç bölgesi uygun uzunlukta kesilmekte, kalan kısma dikiş yapılarak kanama durdurulmaktadır. Dikiş esnasında kullanılan ipler kendiliğinden eriyebildiği için operasyon sonrasında herhangi bir müdahaleye gerek olmamaktadır.

Sünnet özellikle Müslümanlarda ve Musevilerde dini bir uygulamadır. Fakat gün geçtikçe tıbben de sünnet üzerine araştırmalar artmakta, araştırma sonuçlarına göre sünnetin birçok faydasının olduğu gözlemlenmektedir. Bu açıdan sünnetin başlıca faydalarını söyle sıralayabiliriz:

  • Sünnet derisinin ağzının dar olması idrar yapmada güçlüğe, sonrasında enfeksiyonlara ve tıkanıklığa bağlı olarak yukarı idrar yollarında sorunlara yol açabilir. Oysa sünnetle bu darlık giderilerek diğer riskler de engellenir.
  • Sünnet sonrasında penisin temizliği daha kolay yapılır. Sünnetsiz peniste derinin geri çekilerek altında birikinti kalmamasını sağlamak için çaba sarf etmek gerekir.
  • İdrar yolları enfeksiyonu erkeklerde son derece yaygındır. Fakat sünnetsiz erkeklerin sünnetli erkeklere kıyasla idrar yolu enfeksiyonuna yakalanma riski daha yüksektir.
  • Cinsel yolla bulaşan hastalıkların sünnetsiz erkeklerde görülme sıklığı daha yüksektir.
  • Penis kanseri nadir görülen bir vaka olmakla birlikte sünnetsiz erkeklerde penis kanseri daha yaygındır. Yine sünnetsiz erkeklerin partnerlerinin rahim ağzı kanserine yakalanma oranları daha yüksektir.
  • Erken boşalma şikayetleri sünnetli kişilerde daha azdır.
sunneti kim yapmalidir

Uzman Sünnet Doktoru

Sünnetin faydalarından istifade edebilmek için mutlaka doğru yerde sünnet yapılmalıdır. Günümüz teknolojisi ve tıbbi gelişmeler sünnet uygulamalarının çok daha kolay ve hızlı yapılabilmesini sağlamaktadır. Operasyon yapılan yerin mutlaka steril, yetkin bir kurum olması, operasyon sırasında teknolojiye uygun cihazların kullanılması gerekmektedir. Operasyonda görev alacak kişi ve kişiler mutlaka uzman olmalıdır.

Ankara sünnet ihtiyaçlarına uzun yılların bilgi ve birikimiyle cevap veren kliniğimiz çağdaş çözümler sunmaktadır. Sağlığınız bizim için her şeyden önemlidir ve tamamen steril şartlarda operasyonlarımız gerçekleştirilmektedir. Yarım asırdan uzun süredir binlerce sünnet yapmış doktorlarımız operasyonda görev almaktadır. Dilediğinizde kliniğimizle iletişime geçebilir, daha detaylı bilgi alabilir, randevu oluşturabilirsiniz.